Mercedes-Benz

PRE-SAFE

Systém PRE-SAFE v kritických situacích systém aktivuje preventivní opatření za účelem ochrany cestujících v případě nehody, např. napnutí pásů, zavření oken a výklopné střechy a polohování sedadla spolujezdce.

To je možné díky tomu, že je systém napojen na brzdového asistenta Brake Assist (BAS) a elektronický stabilizační systém (ESP®), jejichž snímače identifikují kritické jízdní situace například s ohledem na jízdní stabilitu, a v rámci milisekund sdělí příslušné informace elektronickým řídícím jednotkám. Tyto údaje pak také využívá systém PRE-SAFE®.

V závislosti na modelu a řadě vybavení jsou součástí systému PRE-SAFE® reverzibilní napínače bezpečnostních pásů, adaptivní omezovače tahu pásů, polohovací funkce PRE-SAFE® pro sedadlo spolujezdce, automatické uzavření bočních oken a výklopné/posuvné střechy nebo prosklené posuvné střechy.

Podle průzkumu společnosti Mercedes-Benz je ve dvou třetinách všech nehod dostatek času na spuštění ochranných systémů před samotným nárazem. Pokud pak k nárazu dojde, vozidlo a cestující jsou díky systému PRE-SAFE® lépe připraveni. Pokud se řidič nehodě vyhne, reverzibilní systémy se mohou vrátit do původní polohy a budou opět připraveny k použití.
Bezpečnostní pásy řidiče a spolujezdce se například v rámci prevence mohou napnout pomocí reverzibilních napínačů. Toto preventivní opatření zajistí, že řidič a spolujezdec budou

pevně připoutáni a v případě nárazu se příliš neposunou, což podle zkušebních analýz zmírní přetížení hlavy (cca o 30%) a krku (cca o 40%).

PRE-SAFE® PLUS je rozšířením známého systému na ochranu cestujících PRE-SAFE® a zohledňuje rovněž nebezpečné situace způsobené vozidly jedoucími vzadu např. náraz zezadu.

Radarový snímač na zadním nárazníku sleduje provoz za Vaším vozidlem a rozpozná hrozící nebezpečí najetí zezadu. Vozidlo jedoucí za Vámi je nejdříve varováno opticky. Poté jsou spuštěna opatření na ochranu cestujících PRE-SAFE® a bezprostředně před nárazem bude vlastní vozidlo zabrzděno.