Mercedes-Benz

Inteligent light system

V polovině roku 2006 společnost Mercedes-Benz v rámci třídy E uvedla na trh světovou jedničku v oblasti automobilového osvětlení: inteligentní systém světel.

Pět různých světelných funkcí na míru upravených běžným jízdním a povětrnostním podmínkám řidičům nabízí výrazné zlepšení dohledu a viditelnosti – což je významný faktor s ohledem na prevenci nehod a snižování vysokého rizika nehod během nočního řízení. Inteligentní systém světel funguje v kombinaci s nadstandardními bixenonovými světlomety a jeho pět funkcí je ukázkou vyspělé technologie.

Technologie: otočné moduly v bixenonových světlometech
Jádro inteligentního systému světel tvoří dva horizontálně otočné bixenonové moduly v krytech světlometů u třídy E. Stejně jako dříve tyto moduly využívají zásadu projektorového paprsku, kde se světlo zaměřuje optikou čoček. Nové adaptivní světlomety však pro dosažení různých variant rozložení světla vyžadují směrování světla s vysokou přesností. Pro tento účel jsou světlomety třídy E opatřeny válcem, kterým lze otáčet za účelem ovlivnění směru světla. Různé funkce světel lze regulovat prostřednictvím přesně vypočítaných a naprogramovaných poloh válce – i v zemích, kde se jezdí vlevo.

K dispozici je následujících pět funkcí:
- Režim okresní silnice nahrazuje tlumené potkávací světlomety a nabízí jasnější a širší osvětlení vozovky
- Režim dálnice nabízí až o 60% lepší viditelnost ve dvou fázích
- Zdokonalená funkce mlhových světel podporuje základní význam, tedy rozptyl světla v širokém prostoru a jeho rozložení s důrazem na krajnici
- Zdokonalená funkce mlhových světel se aktivuje automaticky po zapnutí zadního mlhového světla, pokud rychlost vozidla nepřesáhne 70 km/h
- Při rychlosti nad 100 km/h se zdokonalená funkce mlhových světel opět automaticky vypne

Funkce světel do zatáčky byla poprvé uvedena v roce 2004 u řad Mercedesu C, CLS a SLK. U řady E tvoří součást inteligentního systému světel od poloviny roku 2006 a zvyšuje bezpečnost na křižovatkách a v prudkých zatáčkách prostřednictvím interakce bixenonových světlometů a mlhových světlometů integrovaných do nárazníku. Když jsou světlomety zapnuté, funkce svícení do zatáček se aktivuje automaticky, pokud řidič zapne ukazatele směru nebo otočí volantem při rychlosti do 40 km/h. Tlumená světla a mlhová světla pak osvětlují cca 30 m prostoru v zatáčce v úhlu 65°. Funkce svícení do zatáček je aktivní i během pomalého zatáčení při rychlosti do 40 km/h a poskytuje řidiči jasnější přehled do prostoru odbočování.

Svícení do zatáček, které společnost Mercedes-Benz poprvé nabídla u třídy E v roce 2003, zlepšuje osvětlení vozovky v zatáčkách až o 90%. Jinými slovy: s funkcí svícení do zatáček řidič v dlouhé zatáčce s poloměrem 190 m vidí o 25 m dál než s běžnými tlumenými potkávacími světlomety. Osvětlení zatáček funguje v tlumeném i dálkovém režimu. Elektronická řídící jednotka systému osvětlení zatáček je integrována do datové palubní sítě vozideltřídy E a zajišťuje nepřetržitý přísun informací o úhlu natočení volantu, rychlosti zatáčení a rychlosti vozidla. To umožňuje bixenonovým světlometům řídit se podle pohybů volantu a během několika sekund se natočit ve směru zatáčky. Společnost Mercedes-Benz technologii svícení do zatáček dále zdokonalila v roce 2006, kdy na trh uvedla světlomety, které se vytáčí do strany až o 15°. To je o 3° více než dříve a osvětlení prudkých zatáček je ještě lepší.

Součástí nadstandardního inteligentního systému světel je nová funkce Adaptive Highbeam Assist.